Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (Frontowa część Kościoła. Jasny budynek z brązowymi drzwiami i oknami w kształcie łuku z witrażami. Nad wejściem napis: 500 lat i konsekracji kościoła 14 9 1505 - 14 9 2005. W tle widoczna wieża oraz inne budynki.)Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego nr 2 (Widok budynku kościoła od strony skrzyżowania)

Kościół Krzyża Świętego, którego fundatorem był książę opolski Jan, wzniesiono  w 1505 roku na wschód od miasta, tuż za bramą Tarnogórską. 9 stycznia 1661 roku założono  przy  kościele  szpital  pod  tym  samym  wezwaniem,  który  składał  się z dwóch niewielkich pomieszczeń dla ubogich. W czasie wizytacji w 1687 roku nadmieniono, że kościół zbudowany był z drewna. Wewnątrz ściany nie były pomalowane, a kościół zdobiły tylko 3 ołtarze. Do kościoła przylegała niewielka zakrystia,  a  nad  dachem  znajdowała  się  sygnaturka.  W  spisie  wizytacyjnym  z 1834 roku nadmieniono, że kościół z powodu złego stanu technicznego został zamknięty. W 1842 roku stary kościół rozebrano i przystąpiono do budowy murowanego kościoła, który został pobłogosławiony 14 września 1845 roku przez ks. dziekana Jana Janeczko, proboszcza z Dobrodzienia. Koszty budowy wyniosły 3260 talarów, a głównymi dobrodziejami budowy byli: hrabia Andrzej Renard i starosta lubliniecki von Aulock. Kościół do końca I wojny światowej służył jako kaplica pogrzebowa, a w Wielkim Poście odprawiano tam nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Od czerwca  1922  roku  polskie  władze  przejęły  administrację  w  mieście,  a  dnia 26 czerwca tegoż roku wmaszerował do Lublińca, wyznaczonego jako miasto garnizonowe, 74. pułk piechoty i zakwaterował się w byłych koszarach niemieckich. 31 maja 1927 roku parafia św. Mikołaja wydzierżawiła kościół dla potrzeb dusz- pasterstwa wojskowego. Ponieważ tutejszy garnizon był bardzo duży, w 1929 roku rozpoczęto rozbudowę kościoła, poszerzając go o dwie boczne nawy. Plany rozbudowy kościoła wykonał katowicki architekt Jan Biasion. Prace realizowano systemem gospodarczym, siłami wojska, pod nadzorem kapitana Edmunda Przychodzkiego i sierżanta Wojciecha Komorniczaka – obeznanych z budownictwem. Na patrona wojskowej parafii obrano św. Michała Archanioła, któremu poświęcono ołtarz boczny w północnej nawie. W chwili wybuchu II wojny światowej kościół powrócił do macierzystej parafii. W 1962 roku kościół pw. Krzyża Świętego został ustanowiony rektoratem. 15 grudnia 1990 roku dekretem biskupa katowickiego Damiana Zimonia została erygowana parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.

Autor: Diecezja Gliwicka
Źródło: Diecezja Gliwicka
Ilość wyświetleń: 2095

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 34
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 41
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR L1
GTVBUS POLSKA
lub
LINIA NR L2
GTVBUS POLSKA
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - ul. Powstańców (Przedszkole) nr 46. Obiekt znajduje się w odleglości 196.75 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa
LINIA NR 56
GTVBUS POLSKA
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Plebiscytowa nr 343. Obiekt znajduje się w odleglości 202.32 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa
LINIA NR 67
ARWIS
lub
LINIA NR 68
ARWIS
lub
LINIA NR 71
TRANS GREGOR
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Sokoła (Szk. podst. nr 1) nr 417. Obiekt znajduje się w odleglości 306.74 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa
LINIA NR 10
PARASOL
lub
LINIA NR 37
MOTOMIX
lub
LINIA NR 52
MARTIN BUS
lub
LINIA NR 6
MARTIN BUS
lub
LINIA NR 64
GTVBUS POLSKA
lub
LINIA NR 7
MARTIN BUS
lub
LINIA NR 72
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 77
GTVBUS POLSKA
lub
LINIA NR 9
PARASOL
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - al. Solidarności 1 nr 38. Obiekt znajduje się w odleglości 442.94 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa
LINIA NR 54
GTVBUS POLSKA
lub
LINIA NR 59
GTVBUS POLSKA
lub
LINIA NR 70
OPARA
lub
LINIA NR 73
OPARA
lub
LINIA NR 74
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 75
OPARA
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - al. Solidarności 2 nr 209. Obiekt znajduje się w odleglości 443.25 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót