do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Olesno Linia: Lubliniec - Sieraków śląski

PARASOL
ul. Dworcowa 1a,
46-300 Olesno
tel.: 605 272 702

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Rok powstania: XVIII w.

Figura na dwuwarstwowym, schodkowym stopniu. Święty przedstawiony w kontrapoście, w standardowym stroju, bez stuły. Głowę zwraca w kierunku dużego krzyża trzymanego na lewym ramieniu i podtrzymywanego prawą ręką. Postument w formie słupa o prostokątnym przekroju, na płaskiej stopce. Wydatny, płaski, daszkowy gzyms, ku dołowi zwężający się esowatym profilem. Figura stoi pośrodku wyłożonego kostką rynku, ocieniona przez rozłożysty klon.

Pierwsza wzmianka o Sierakowie pochodzi z 1447 roku.  W pierwszej połowie XVI w. właścicielem wioski był Jerzy Diwkowski, który toczył spór o granice majątków z właścicielem Boronowa, ostatecznie rozstrzygnięty w 1533 r. Właściciele Sierakowa bardzo często się zmieniali, o wielu nie posiadamy żadnych informacji. Kolejnym znanym posiadaczem majątku był Jan Roużic z Chelmu, który w pierwszej połowie XVII w. ożenił się z Ewą, córką Jana Koschitzkiego z Łagiewnik. W 1679 r. Jerzy Goschitzki właściciel Sierakowa sprzedał Janowi Jerzemu von Blacha sąsiedni Zwóz. Następnie przez dłuższy czas sierakowskie dobra były w rękach rodu Chambres de Cultis. Od drugiej połowy XVIII w. majątek posiadał Chrystian Gottlieb von Jordan (zm. 1811), ostatni męski przedstawiciel tej linii rodu. W 1788 r. jego córka Anna Szarlota wyszła za mąż za Marcina Ludwika Juske (zm. 1833), który w 1800 r. został adoptowany przez teścia, przyjął nazwisko Jordan i dał początek tzw. nowej linii Jordanów. W drugiej połowie XIX w. majątek kupiła rodzina von Kitzing. Kitzingowie wznieśli istniejący do dziś pałac.

Powstanie ok. XIX wieku

Budynek szpitala żeńskiego założony został na planie prostokąta z ryzalitem w części środkowej i bocznych. Budynek jest dwu- i trzykondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Budynek nakryty jest dachem wielospadowym oraz mansardowym z naczółkiem. W połaci dachu ulokowane są duże lukarny i okna w kształcie powieki.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 10 (Lubliniec » Sieraków śląski)
PrzystanekKurs 1Kurs 2
1. Lubliniec - Rondo wł. Opolczyka7:45Fx13:35Fx
2. Lubliniec - Zwycięstwa 17:46Fx13:36Fx
3. Lubliniec - ul. Oleska (Steblów 3)7:47Fx13:37Fx
4. Lubliniec - ul. Oleska (Steblów 4)7:49Fx13:39Fx
5. Lubecko - ul. Glinicka (górka)7:49Fx13:40Fx
6. Glinica - ul. Asfaltowa7:50Fx13:43Fx
7. Pietruchowe7:51Fx13:45Fx
8. Ciasna - ul. Lubliniecka (Szkoła)7:53Fx13:47Fx
9. Jeżowa - Asfaltowa 1X13:49Fx
10. Jeżowa - Asfaltowa 2XX
11. Jeżowa - Asfaltowa 3XX
12. Przywary - (na żądanie)XX
13. Sieraków śląski - ul. Oleska8:04Fx13:54Fx
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 10 (Sieraków śląski » Lubliniec)
PrzystanekKurs 1Kurs 2
1. Sieraków śląski - ul. Oleska8:05Fx13:55Fx
2. Sieraków śląski - ul. Lubliniecka8:07Fx13:57Fx
3. Molna - ul. Sierakowska8:09Fx13:59Fx
4. Nowy dwór8:10Fx14:00Fx
5. Ciasna - ul. Lubliniecka (Szkoła)8:13Fx14:02Fx
6. Pietruchowe8:15Fx14:04Fx
7. Glinica - ul. Asfaltowa8:17Fx14:06Fx
8. Lubecko - ul. Glinicka (górka)8:20Fx14:09Fx
9. Lubecko - Główna 28:21Fx14:10Fx
10. Lubliniec - ul. Oleska (Steblów 2)8:22Fx14:11Fx
11. Lubliniec - ul. Oleska (Steblów 1)8:23Fx13:12Fx
12. Lubliniec - Zwycięstwa 28:24Fx13:13Fx
13. Lubliniec - al. Solidarności 18:26Fx13:15Fx

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ