do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Olesno Linia: LUBLINIEC - SIERAKÓW ŚLĄSKI

PARASOL
ul. Dworcowa 1a,
46-300 Olesno
tel.: 605 272 702

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Pałac w Koszęcinie jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” od początku istnienia zespołu, w którym niegdyś królowa Marysieńka miała oczekiwać przez kilka tygodni na powrót małżonka Jana III Sobieskiego z odsieczy wiedeńskiej. Jest to jeden z największych w Polsce Zespołów Pałacowo-Parkowych z okresu neoklasycyzmu, zaliczony do I kategorii zabytków. Pałac jest budowlą składającą się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. Najpiękniejsze, zachodnie - mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, Salę Kominkową oraz Salę Zieloną, w której zachował się okrągły piec kaflowy w stylu empire. Wnętrza Pałacu wykorzystywane są do organizacji różnorodnych spotkań: bankietów, konferencji oraz szkoleń. Przy Kaplicy Pałacowej - obecnie kameralnej sali koncertowej, znajduje się wieża z tarasem widokowym. W obrębie siedziby mieści się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza, które służą jako obiekty widowiskowo-dydaktyczne. Pałac otacza park krajobrazowy w stylu angielskim, założony w połowie XIX wieku, z pomnikami przyrody i malowniczo położonym stawem. Miejsce to znają wszyscy uczestnicy wielkoformatowych imprez plenerowych jak: „Święto Śląska” czy „Cietrzewisko”, które przyciągają corocznie kilka tysięcy osób.

Zarówno zrewitalizowane wnętrza jak i atmosfera historycznego miejsca, w którym od ponad pół wieku pracują i mieszkają artyści oraz „smaczna kuchnia” sprawiła, iż Pałac w Koszęcinie stał się miejscem komfortowego wypoczynku. Dodatkową atrakcją dla gości jest boisko do koszykówki, kort tenisowy oraz wypożyczalnia kijków do Nordic Walking. Wycieczki do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, są popularną formą spędzenia wolnego czasu zarówno dla mieszkańców Powiatu Lublinieckiego, jak i turystów z całej Polski.

Woźniki są wzmiankowane w dokumencie biskupa krakowskiego Fulka z 1206 r. Prawdopodobnie pod koniec XIII w. miasto posiadało drewniany kościół pod wezwaniem św. Walentego (wzmiankowany w 1490 r.). Na tym samym miejscu w roku 1696 wzniesiono nowy drewniany kościół, również pod tym samym wezwaniem. Po lokacji miasta (przed 1386 r.) wybudowano drugi kościół pod wezwaniem św. Katarzyny, który po zmianie lokacji w połowie XV w. stał się centrum parafii. Kościół parafialny został ujęty w rejestrze zabytków. Decyzją Wojewódzkiego Oddziału Ochrony Zabytków w Częstochowie z 16 grudnia 1997 r., wpisano dodatkowo do rejestru zabytków 17 przedmiotów ruchomych (m.in. ołtarze, rzeźby, kielichy i inne przedmioty kultu)[1]. Na terenie parafii znajduje się też zabytkowy kościół św. Walentego.

KOŚCIÓŁ ZAMKOWY

Najstarszym koszęcińskim kościołem był tzw. kościół zamkowy pw. Matki Bożej Wniebowziętej i śś. Męczenników Dionizego i Witalisa. Jego budowę w 1609 roku rozpoczął właściciel Koszęcina Andrzej Kochcicki. Przechodząc jednak na luteranizm i popierając Szwedów w wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) nie dokończył budowy, a zlicytowany majątek kupił Mikołaj Filip von Rauthen. On to zakończył budowę kaplicy i całego kompleksu pałacowego. 29 lipca 1647 bp wrocławski Karol Franciszek Neander poświęcił kościół. Przy tej okazji ustalono też, że obowiązek utrzymania kaplicy i jej kapelana miał spoczywać na właścicielu zamku. W myśl fundacji ustanowionej przez hr. von Rauthena roztaczał on opiekę religijną nad poddanymi. W 1791 roku fundację, potwierdzając jej moc w sądzie w Brzegu, odnowił królewski radca handlowy hr. Teodor Muetzel. Pozwalała ona koszęcińskim katolikom każdorazowo odwoływać się do sądów, wtedy gdy ich prawa były łamane przez protestanckich właścicieli. Kaplica zamkowa była w rękach katolików do 1908 roku. Wtedy to na mocy ustaleń po wybudowaniu nowego kościoła parafialnego, przeszła w posiadanie protestantów, którymi opiekował się każdorazowy pastor ewangelicki z Piasku.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 10 (LUBLINIEC » SIERAKÓW ŚLĄSKI)
PrzystanekKurs 1Kurs 2
1. LUBLINIEC - RONDO WŁ. OPOLCZYKA7:45Fx13:35Fx
2. LUBLINIEC - ZWYCIĘSTWA 17:46Fx13:36Fx
3. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 3)7:47Fx13:37Fx
4. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 4)7:49Fx13:39Fx
5. LUBECKO - UL. GLINICKA (GÓRKA)7:49Fx13:40Fx
6. GLINICA - UL. ASFALTOWA7:50Fx13:43Fx
7. PIETRUCHOWE7:51Fx13:45Fx
8. CIASNA - UL. LUBLINIECKA (SZKOŁA)7:53Fx13:47Fx
9. JEŻOWA - ASFALTOWA 1X13:49Fx
10. JEŻOWA - ASFALTOWA 2XX
11. JEŻOWA - ASFALTOWA 3XX
12. PRZYWARY - (NA ŻĄDANIE)XX
13. SIERAKÓW ŚLĄSKI - UL. OLESKA8:04Fx13:54Fx
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 10 (SIERAKÓW ŚLĄSKI » LUBLINIEC)
PrzystanekKurs 1Kurs 2
1. SIERAKÓW ŚLĄSKI - UL. OLESKA8:05Fx13:55Fx
2. SIERAKÓW ŚLĄSKI - UL. LUBLINIECKA8:07Fx13:57Fx
3. MOLNA - UL. SIERAKOWSKA8:09Fx13:59Fx
4. NOWY DWÓR8:10Fx14:00Fx
5. CIASNA - UL. LUBLINIECKA (SZKOŁA)8:13Fx14:02Fx
6. PIETRUCHOWE8:15Fx14:04Fx
7. GLINICA - UL. ASFALTOWA8:17Fx14:06Fx
8. LUBECKO - UL. GLINICKA (GÓRKA)8:20Fx14:09Fx
9. LUBECKO - GŁÓWNA 28:21Fx14:10Fx
10. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 2)8:22Fx14:11Fx
11. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 1)8:23Fx13:12Fx
12. LUBLINIEC - ZWYCIĘSTWA 28:24Fx13:13Fx
13. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCI 18:26Fx13:15Fx

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ