do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Częstochowa Linia: LUBLINIEC - OLSZYNA

SIGMA BUS
SIGMA BUS
ul. Sąspów 204 A
32-048 Jerzmanowice
tel.: 508 314 466,
508 324 664

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Zespół „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 roku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza założycielowi i twórcy Stanisławowi Hadynie - śląskiemu kompozytorowi i literatowi. Dziś „Słoneczna Republika” nosi imię swego długoletniego dyrektora generalnego i artystycznego. Rozwój Zespołu tworzyła także Elwira Kamińska - baletmistrz, choreograf i kierownik artystyczny. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowego dziedzictwa kulturowego oraz spuścizny regionalnej.

Zespół przez dziesięciolecia dąży do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 120 koncertów rocznie. „Śląsk” tworzy łącznie blisko 300 osób, z czego ponad sto należy do zespołu artystycznego, składającego się z chóru, baletu i orkiestry. Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił przeszło 8 tysięcy razy dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na pięciu kontynentach. Repertuar „Śląska” to wielka skarbnica polskiej kultury, z której Zespół czerpie inspiracje już przeszło sześć dekad. W swojej bogatej ofercie posiada programy galowe, wokalno-instrumentalne, edukacyjne, okolicznościowe, a także niepowtarzalne widowiska.

KOŚCIÓŁ ZAMKOWY

Najstarszym koszęcińskim kościołem był tzw. kościół zamkowy pw. Matki Bożej Wniebowziętej i śś. Męczenników Dionizego i Witalisa. Jego budowę w 1609 roku rozpoczął właściciel Koszęcina Andrzej Kochcicki. Przechodząc jednak na luteranizm i popierając Szwedów w wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) nie dokończył budowy, a zlicytowany majątek kupił Mikołaj Filip von Rauthen. On to zakończył budowę kaplicy i całego kompleksu pałacowego. 29 lipca 1647 bp wrocławski Karol Franciszek Neander poświęcił kościół. Przy tej okazji ustalono też, że obowiązek utrzymania kaplicy i jej kapelana miał spoczywać na właścicielu zamku. W myśl fundacji ustanowionej przez hr. von Rauthena roztaczał on opiekę religijną nad poddanymi. W 1791 roku fundację, potwierdzając jej moc w sądzie w Brzegu, odnowił królewski radca handlowy hr. Teodor Muetzel. Pozwalała ona koszęcińskim katolikom każdorazowo odwoływać się do sądów, wtedy gdy ich prawa były łamane przez protestanckich właścicieli. Kaplica zamkowa była w rękach katolików do 1908 roku. Wtedy to na mocy ustaleń po wybudowaniu nowego kościoła parafialnego, przeszła w posiadanie protestantów, którymi opiekował się każdorazowy pastor ewangelicki z Piasku.

Ośrodek powstał z inicjatywy Jana Myrcika, w oparciu o jego zbiory dotyczące historii Ziemi Śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów znajdujących się na mapie powiatu lublinieckiego. Ośrodek mieści się w czterech pomieszczeniach prywatnych właściciela.

Uroczyste otwarcie Ośrodka - z udziałem wielu znanych osobistości ze świata kultury i nauki a także środków przekazu - miało miejsce 3 maja 2001 roku. Ośrodek Prowadzi „Księgę Gości", w której znajduje się około dwa tysiące pochlebnych wpisów.

Przed Ośrodkiem znajduje się wielka gablota reklamowa, w której ukazane jest piękno Gminy Koszęcin i Powiatu Lublinieckiego.

We wrześniu 2008 roku odsłonięto przy muzeum interesujący i dużych rozmiarów pomnik poświęcony 370 poległym na różnych wojnach Koszęcinianom.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 5 (LUBLINIEC » OLSZYNA)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3
1. LUBLINIEC - NIEPODLEGŁOŚCI7:27S8:05S14:55S
2. LUBLINIEC - RONDO WŁ. OPOLCZYKAXX14:57S
3. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCI 1XX14:58S
4. LUBLINIEC - GRUNWALDZKAXX15:00S
5. LUBLINIEC - UL. SOBIESKIEGO (LICEUM)XX15:02S
6. LUBLINIEC - UL. POWSTAŃCÓW (PRZEDSZKOLE)XX15:05S
7. LUBLINIEC - POWSTAŃCÓW 1XX15:07S
8. LUBLINIEC - KLONOWA 2XX15:08S
9. LUBLINIEC - KLONOWA 1XX15:09S
10. JAWORNICAXX15:10S
11. KOCHANOWICE - UL. CZĘSTOCHOWSKA (SZKOŁA)X8:15S15:13S
12. LISÓW - BRUKX15:15S
13. LISÓW - CENTRUM7:43S15:18S
14. KOLONIA LISÓW15:20S
15. HERBY NOWE15:22S
16. HERBY - CENTRUM15:24S
17. HERBY - UL. KATOWICKA (SZKOŁA)15:26S
18. KALINA - UL. JÓZEFA LOMPY15:28S
19. OLSZYNA - UL. AKACJOWA15:30S
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 5 (OLSZYNA » LUBLINIEC)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3Kurs 4
1. OLSZYNA - UL. AKACJOWA6:50S15:30S
2. KALINA - UL. JÓZEFA LOMPY6:52S15:32S
3. HERBY - UL. KATOWICKA (SZKOŁA)6:55S15:34S
4. HERBY - CENTRUM7:00S15:35S
5. HERBY NOWE7:01S15:36S
6. KOLONIA LISÓW7:03S15:38S
7. LISÓW - CENTRUM7:06S14:34S15:40S
8. LISÓW - BRUK7:07SX15:41S
9. KOCHANOWICE - UL. CZĘSTOCHOWSKA (SZKOŁA)7:11S8:16SXX
10. KOCHANOWICE - UL. GŁÓWNA (RONDO)7:13S8:17SX15:44S
11. JAWORNICA7:14S8:19SX15:46S
12. LUBLINIEC - KLONOWA 17:15S8:21SXX
13. LUBLINIEC - KLONOWA 27:17S8:23SXX
14. LUBLINIEC - POWSTAŃCÓW 17:18S8:24SXX
15. LUBLINIEC - PLEBISCYTOWA7:21S8:27SXX
16. LUBLINIEC - UL. SOBIESKIEGO (LICEUM)7:24S8:30SXX
17. LUBLINIEC - GRUNWALDZKA7:25S8:31SXX
18. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCI 17:26S8:32SXX
19. LUBLINIEC - NIEPODLEGŁOŚCI7:27S8:34S14:52S16:00S

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ