Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień (Wysoka wieża w kolorze niebieskim z elementami w kolorze białym. Liczne białe okna. Przed wierzą ulica oraz drzewa. W tle budynki oraz krzewy.)

Wieża ciśnień została wybudowana w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wykonawcom udało się ukończyć inwestycję przed wybuchem drugiej wojny światowej. Zanim do Lublińca wkroczyły wojska niemieckie na dachu wieży było ulokowane stanowisko polskiego wojska tj. żołnierzy 74 GPP. Niemieckim samolotom nie udało się 1 września 1939r. zniszczyć budowli. Zrzucone bomby zamiast trafić w więżę uderzyły w przydrożny krzyż umiejscowiony przy skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej oraz Kochcickiej.

Według informacji uzyskanych od starszych mieszkańców miasta do leju bo bombach wrzucono ciała poległych ofiar oraz zabitych zwierząt. Informacje te nie zostały zweryfikowane przez badaczy historii. Pod koniec wojny wieża została zaminowana i przeznaczona do wysadzenia w powietrze. Na szczęście hitlerowcy nie zrealizowali swojego planu przed wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej do Lublińca. Usytuowanie tego tak ważnego obiektu, dla funkcjonowania miasta nie było przypadkowe. Jest to jeden z najwyższych punktów w Lublińcu wynoszący blisko 273 metry nad poziom morza. Wysokość wieży wynosi ok. 36 metrów. Konstrukcja z żelbetonu i cegły oparta jest na potężnym, betonowym fundamencie. Fundament zapewnia stabilność budowli usytuowanej na podłożu z iłów i gliny.

Kilka lat temu wieża przeszła gruntowany remont elewacji, instalacji odgromowej, wnętrza oraz dachu. Wykonano także specjalne odprowadzenie ze zbiornika wyziewów siarkowodoru oraz nagromadzonej wilgoci.

Autor: Jerzy Orszulak
Źródło: Forum Samorządu Lublinieckiego
Ilość wyświetleń: 1480

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR L2
GTVBUS POLSKA
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Częstochowska nr 355. Obiekt znajduje się w odleglości 206.81 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa
LINIA NR 34
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 37
MOTOMIX
lub
LINIA NR 41
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 72
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 73
OPARA
lub
LINIA NR 75
OPARA
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Klonowa 1 nr 40. Obiekt znajduje się w odleglości 471.07 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót