Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Stanowisko pomnikowe różanecznika fioletowego

Stanowisko pomnikowe różanecznika fioletowego (krzewy kwitnącego różanecznika w perspektywy leśnej ambony widokowej)

Stanowisko różanecznika na terenie PKLnGL (wielkości 0,46 ha) zostało objęte ochroną prawną (Nr rej. 27/127) w postaci pomnika przyrody na mocy rozporządzenia Wojewody Częstochowskiego nr 4/96 z 06.02.1996r (Dz.Urz. woj. Częstochowskiego 2/96 poz.5). Położone jest na terenie gminy Kochanowice, na obszarze działania Nadleśnictwa Herby (Leśnictwo Lubockie) oddz.106 w obrębie Parku Krajobrazowego “Lasy nad Górną Liswartą”.


Stanowisko zostało założone przez hrabiego Ballestrema w latach 1904-1906. Prowadził on w tym czasie budowę pałacu w Kochcicach, a nasadzone tu krzewy miały zostać prawdopodobnie przeniesione do parku przypałacowego. Z niewiadomych względów krzewy zostały na miejscu matecznika. I tak oto zachowały się do dziś w otoczeniu lasu sosnowego. Opisywane miejsce podlega ochronie prawnej, obowiązują tu ograniczenia i zakazy: niszczenia roślin, śmiecenia, hałasowania i płoszenia zwierzyny.
Na przełomie maja i czerwca co roku w centrum Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, w lesie pomiędzy Pawełkami a Lubockiem można podziwiać pięknie kwitnące rododendrony. Cenne stanowisko znajduje się na trasie ścieżki “Na brzozę”.
Służby Parków Krajobrazowych w porozumieniu z miejscowym Nadleśnictwem i władzami Gminy przygotowały tu urządzenia zagospodarowania turystycznego: krąg ogniskowy, stoły z zadaszeniem, ławki. Staraniem Zespołu Parków Krajobrazowych ze środków Ekofunduszu wykonano również wieżę widokową przy stanowisku różanecznika oraz pomost na parkingu leśnym nad stawem Brzoza.

 

Autor: Gmina Kochanowice
Źródło: Gmina Kochanowice
Ilość wyświetleń: 184

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

powrót