do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Olesno Linia: LUBLINIEC - PAWEŁKI

GAWENDA
ul. K. Świerczewskiego 15,
42-772 Łagiewniki Wielkie
tel.: 668 460 883

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Ciasna, podobnie jak Zborowskie, znajdowała się na obszarze parafii lubeckiej i jeszcze na krótko przed wkopaniem kamieni na nowej granicy między Niemcami i Polską niektórzy jej mieszkańcy łudzili się, że wszystko zostanie po staremu i nie każą im chodzić do budującego się już kościoła w Zborowskiem. Ponieważ jednak granica stała się w roku 1922 faktem dokonanym a nieuchronne stało się również przyłączenie do nowej parafii. Ciasna weszła w skład kuracji w Zborowskiem, dla której jednostką nadrzędną stał się dekanat oleski (Archipresbyterat Rosenberg) z trzynastoma parafiami.

W Cesarstwie Habsburgów Zamek Lubliniecki oraz inne dobra miasta przez 55 lat były przedmiotem zastawów, a od 1587 roku kolejno własnością rodów, m. in. Kochcickich. od 1645 roku hr. Cellarych, a od 1727 roku de Garnier. W 1742 r. w wyniku I wojny śląskiej, Dolny Śląsk i Księstwo Opolskie weszły w skład Królestwa Prus. Dlatego zamek stał się własnością kolejnych rodów m. in. hr. F. Grotowskiego i hr. A. Renarda, az wreszcie państwa pruskiego.

W Zborowskiem stoi – trzeba wyraźnie podkreślić, jeszcze stoi – budynek, ostatni z czterech będących kiedyś fabryką fajek glinianych. Nawet ulica, przy której się znajduje obiekt jest zabytkowa – Fabryczna, podobnie jak cała ta cześć wsi od ponad dwustu lat zwana Na Fabryce.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 35 (LUBLINIEC » PAWEŁKI)
PrzystanekKurs 1
1. LUBLINIEC - RONDO WŁ. OPOLCZYKA16:15S
2. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCI 116:16S
3. LUBLINIEC - GRUNWALDZKA16:18S
4. LUBLINIEC - UL. SOBIESKIEGO (LICEUM)16:19S
5. LUBLINIEC - UL. POWSTAŃCÓW (PRZEDSZKOLE)16:21S
6. LUBLINIEC - POWSTAŃCÓW 116:22S
7. LUBLINIEC - KLONOWA 216:23S
8. JAWORNICA16:26S
9. KOCHCICE - UL. XX-LECIA PRL (SKRZYŻOWANIE)16:31S
10. KOCHCICE - UL. XX-LECIA PRL (WIEŚ)16:33S
11. KOCHCICE - UL. ZAMKOWA (PGR)16:34S
12. PAWEŁKI - KULIŃSKIE16:39S
13. PAWEŁKI - GŁÓWNA16:41S

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ