do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Tarnowskie Góry Linia: JAWORNICA - LUBLINIEC

TRANS GREGOR
ul. Tylna 58
42-700 Jawornica (Lubliniec)

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Panoramę wsi wieńczy neobarokowy kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego  wybudowany w latach 1922-1923. Pod przewodnictwem miejscowego Proboszcza parafianie podejmują wiele inicjatyw służących odnowie wsi oraz zachowaniu dziedzictwa kulturowego historycznego miejscowości. Duża część tych działań np. obchody tradycyjnych świąt, dożynki wiejskie, realizowana jest na terenie otaczającym Kościół Parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, a część  również w samym kościele. Z tego punktu widzenia kościół i otaczający go teren posiadają szczególne znaczenie dla zaspokajania potrzeb społeczno-duchowych mieszkańców wsi Zborowskie. Ze względu na cechy funkcjonalno-przestrzenne  terenu, na którym znajduje się kościółek jak i sam zabytkowy charakter tej świątyni i kościół i teren mogą w jeszcze większym stopniu realizować potrzeby lokalnej społeczności. 

Kościółek ten zbudowany z własnych funduszy proboszcza bez udziału patrona, był bardzo skromny, ubogi i maleńki. Ze swą bardzo niska powałą, jednym tylko okienkiem był on raczej wg słów wizytatora (1811) bardziej podobny do więzienia niż do kaplicy. Mieściło się w nim najwyżej 30 osób. Kapliczkę zdobiła jedynie mała wieżyczka z zawieszoną w niej sygnaturką. Brak stałego źródła na pokrycie kosztów remontów i konserwacji dał się kapliczce dotkliwie we znaki. O większych remontach względnie nowych nabytkach w ogóle nie mogło być mowy, a stary inwentarz z biegiem czasu prawie, że nie nadawał się już w ogóle do użytku. W roku 1818 budynek poddano gruntownemu remontowi. Wyklejono na nowo ściany, dano nową podłogę i dach, a w roku 1821 nową podmurówkę. Nową murowaną kaplicę wybudowano w roku 1870. Tak jak poprzednio nadano nowej kaplicy św. Jana Nepomucena za patrona. W związku z rozrastającą się coraz to bardziej parafia, kapliczka wnet okazała się za mała. Proboszcz Wick zabrał się więc do jej rozbudowy i w roku 1904 nowa budowla, stojąca do dziś dnia została ukończona. W roku 2003 została gruntownie odremontowana, dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. Marcina Kulisza.

W Cesarstwie Habsburgów Zamek Lubliniecki oraz inne dobra miasta przez 55 lat były przedmiotem zastawów, a od 1587 roku kolejno własnością rodów, m. in. Kochcickich. od 1645 roku hr. Cellarych, a od 1727 roku de Garnier. W 1742 r. w wyniku I wojny śląskiej, Dolny Śląsk i Księstwo Opolskie weszły w skład Królestwa Prus. Dlatego zamek stał się własnością kolejnych rodów m. in. hr. F. Grotowskiego i hr. A. Renarda, az wreszcie państwa pruskiego.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 36 (JAWORNICA » LUBLINIEC)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3
1. JAWORNICA6:55S
2. LUBLINIEC - SOKOŁA (SZK. PODST. NR 1)X13:40S15:25S
3. LUBLINIEC - STALMACHA7:05S13:42S15:27S
4. LUBLINIEC - UL. DRONIOWICKA (PRZEDSZKOLE 6)X13:45S15:30S
5. LUBLINIEC - UL. DRONIOWICKA (GIMNAZJUM 2)X13:47S15:32S
6. LUBLINIEC - UL. STALMACHA (ZAKŁAD GŁUCHYCH)X13:49S15:34S
7. LUBLINIEC - POSMYK OSIEDLE SILESIANAX14:00S15:45S
8. LUBLINIEC - POSMYK WIEŚX14:02S15:47S
9. LUBLINIEC - KOKOTEK SZKOŁAX14:04S15:49S
10. LUBLINIEC - PUSTA KUŹNICA SKLEPX14:06S15:51S
11. LUBLINIEC - PUSTA KUŹNICA ZHP7:23S14:07S15:52S
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 36 (LUBLINIEC » JAWORNICA)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3
1. LUBLINIEC - PUSTA KUŹNICA ZHP7:23S14:10S15:55S
2. LUBLINIEC - PUSTA KUŹNICA SKLEP7:24SX15:56S
3. LUBLINIEC - KOKOTEK SZKOŁA7:25SX15:57S
4. LUBLINIEC - POSMYK WIEŚ7:29SX15:59S
5. LUBLINIEC - POSMYK OSIEDLE SILESIANA7:31SX16:01S
6. LUBLINIEC - UL. STALMACHA (ZAKŁAD GŁUCHYCH)7:41SX16:11S
7. LUBLINIEC - UL. DRONIOWICKA (GIMNAZJUM 2)7:43SX16:13S
8. LUBLINIEC - UL. DRONIOWICKA (PRZEDSZKOLE 6)7:45SX16:15S
9. LUBLINIEC - STALMACHA7:48SX16:18S
10. LUBLINIEC - SOKOŁA (SZK. PODST. NR 1)7:50SX16:20S
11. JAWORNICA14:42S16:30S

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ