do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Częstochowa Linia: LUBLINIEC - OLSZYNA

SIGMA BUS
SIGMA BUS
ul. Sąspów 204 A
32-048 Jerzmanowice
tel.: 508 314 466,
508 324 664

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu działa w czasie pokoju, kryzysu i wojny, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Rodowód jednostki sięga 1957 roku, kiedy to w Krakowie powstała kampania rozpoznawcza stacjonująca w koszarach 16. Batalionu Szturmowo-Rozpoznawczego. Na przestrzeni lat jednostka zmieniała swoją lokalizację (Dziwnów na Wyspie Wolin) oraz charakter organizacyjny (z kampanii przeistaczając się w 1. Batalion Szturmowy). W 1986 roku została przeniesiona do Lublińca.

KOŚCIÓŁ ZAMKOWY

Najstarszym koszęcińskim kościołem był tzw. kościół zamkowy pw. Matki Bożej Wniebowziętej i śś. Męczenników Dionizego i Witalisa. Jego budowę w 1609 roku rozpoczął właściciel Koszęcina Andrzej Kochcicki. Przechodząc jednak na luteranizm i popierając Szwedów w wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) nie dokończył budowy, a zlicytowany majątek kupił Mikołaj Filip von Rauthen. On to zakończył budowę kaplicy i całego kompleksu pałacowego. 29 lipca 1647 bp wrocławski Karol Franciszek Neander poświęcił kościół. Przy tej okazji ustalono też, że obowiązek utrzymania kaplicy i jej kapelana miał spoczywać na właścicielu zamku. W myśl fundacji ustanowionej przez hr. von Rauthena roztaczał on opiekę religijną nad poddanymi. W 1791 roku fundację, potwierdzając jej moc w sądzie w Brzegu, odnowił królewski radca handlowy hr. Teodor Muetzel. Pozwalała ona koszęcińskim katolikom każdorazowo odwoływać się do sądów, wtedy gdy ich prawa były łamane przez protestanckich właścicieli. Kaplica zamkowa była w rękach katolików do 1908 roku. Wtedy to na mocy ustaleń po wybudowaniu nowego kościoła parafialnego, przeszła w posiadanie protestantów, którymi opiekował się każdorazowy pastor ewangelicki z Piasku.

W Cesarstwie Habsburgów Zamek Lubliniecki oraz inne dobra miasta przez 55 lat były przedmiotem zastawów, a od 1587 roku kolejno własnością rodów, m. in. Kochcickich. od 1645 roku hr. Cellarych, a od 1727 roku de Garnier. W 1742 r. w wyniku I wojny śląskiej, Dolny Śląsk i Księstwo Opolskie weszły w skład Królestwa Prus. Dlatego zamek stał się własnością kolejnych rodów m. in. hr. F. Grotowskiego i hr. A. Renarda, az wreszcie państwa pruskiego.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 5 (LUBLINIEC » OLSZYNA)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3Kurs 4
1. LUBLINIEC - PL. NIEPODLEGŁOŚCI7:27S8:05S14:10S14:55S
2. LUBLINIEC - RONDO WŁ. OPOLCZYKAXX14:12S14:57S
3. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCIXX14:14S14:58S
4. LUBLINIEC - GRUNWALDZKAXX14:15S15:00S
5. LUBLINIEC - LICEUMXX14:17S15:02S
6. LUBLINIEC - PRZEDSZKOLEXX14:19S15:05S
7. LUBLINIEC - POWSTAŃCÓW 1XX14:22S15:07S
8. LUBLINIEC - KLONOWA 2XX14:23S15:08S
9. LUBLINIEC - KLONOWA 1XX14:24S15:09S
10. JAWORNICAXX14:25S15:10S
11. KOCHANOWICE - UL. CZĘSTOCHOWSKA (SZKOŁA)X8:15S14:30S15:13S
12. LISÓW - BRUKX14:32S15:15S
13. LISÓW - CENTRUM7:43S14:33S15:18S
14. KOLONIA LISÓW15:20S
15. HERBY NOWE15:22S
16. HERBY - CENTRUM15:24S
17. HERBY - UL. KATOWICKA (SZKOŁA)15:26S
18. KALINA - UL. JÓZEFA LOMPY15:28S
19. OLSZYNA - UL. AKACJOWA15:30S
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 5 (OLSZYNA » LUBLINIEC)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3Kurs 4Kurs 5
1. OLSZYNA - UL. AKACJOWA6:50S15:30S
2. KALINA - UL. JÓZEFA LOMPY6:52S15:32S
3. HERBY - UL. KATOWICKA (SZKOŁA)6:55S15:34S
4. HERBY - CENTRUM7:00S15:35S
5. HERBY NOWE7:01S15:36S
6. KOLONIA LISÓW7:03S15:38S
7. LISÓW - CENTRUM7:06S7:44S14:34S15:40S
8. LISÓW - BRUK7:07S7:46SX15:41S
9. KOCHANOWICE - UL. CZĘSTOCHOWSKA (SZKOŁA)7:11S7:48S8:16SXX
10. KOCHANOWICE - UL. GŁÓWNA (RONDO)7:13S7:49S8:17SX15:44S
11. JAWORNICA7:14S7:51S8:19SX15:46S
12. LUBLINIEC - KLONOWA 17:15S7:53S8:21SXX
13. LUBLINIEC - KLONOWA 27:17S7:55S8:23SXX
14. LUBLINIEC - POWSTAŃCÓW 17:18S7:56S8:24SXX
15. LUBLINIEC - PLEBISCYTOWA7:21S7:59S8:27SXX
16. LUBLINIEC - LICEUM7:24S8:02S8:30SXX
17. LUBLINIEC - GRUNWALDZKA7:25S8:03S8:31SXX
18. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCI7:26S8:04S8:32SXX
19. LUBLINIEC - PL. NIEPODLEGŁOŚCI7:27S8:05S8:34S14:52S16:00S

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ