Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Częstochowa Linia: Lubliniec - Olszyna

SIGMA BUSSIGMA BUS
ul. Sąspów 204 A, 32-048 Jerzmanowice
tel.: 508 314 466, 508 324 664

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

Pierwsza wzmianka o miejscowości, która nosiła nazwę „Lessovie Polonicalis”, pochodzi z 1292 roku. Miejscowość pierwotnie należała do parafii  Lubecko.  Życie religijne skupiało się wokół drewnianego, filialnego kościółka, który nosił wezwanie św. Wawrzyńca, a wzniesiony został z inicjatywy Piotra Bujakowskiego w  1618  roku.  Dzięki  dobremu  uposażeniu  rezydował  przy  nim  duszpasterz   w randze lokalisty. W 1803 roku wybudowano szkołę w Lisowie, do której uczęszczały także dzieci z Chwostka i Koloni Lisowskiej. W 1818 roku, na podstawie układu pomiędzy Prusami a Rosją, ustanowiono przejście graniczne Lisów – Herby, a w wiosce zamieszkał celnik o nazwisku Jonas. Za czasów Sylwiusza von Aulocka, właściciela okolicznych dóbr, wybudowano w Lisowie liczne zakłady: młyny, huty szkła, cegielnię, gorzelnię, tartak i trzy piece do wytopu  rudy.  Z  chwilą  wybudowania  nowego  kościoła  w  Kochanowicach      w 1823 roku  hrabia  Alfred  von  Aulock  zrzekł  się  patronatu  nad  kościółkiem w Lisowie, co sprawiło, że budowla popadła w ruinę. Od tego czasu mieszkańcy Lisowa uczęszczali na nabożeństwa do Kochanowic. W 1889 roku  kościółek  został rozebrany, a pozostałe po nim materiały z rozbiórki sprzedano ogrodnikowi  Kadziochowi  z  Kochanowic,  który  wybudował  z  nich  dom  mieszkalny.  W 1892 roku wybudowano w Lisowie dworzec kolejowy.

 

Czas powstania: ok. XX wieku.

Budynek szpitala jest murowany, podpiwniczony, czterokondygnacyjny usytuowany kalenicowo w ciągu zabudowy ulicy. Elewacja frontowa otynkowana pięcioosiową. W środkowej osi znajdują się współczesne drzwi wejściowe oraz klatka schodowa. Stolarka okienna współczesna. W budynku mieści się odział szpitalny.

Dwie kapliczki, z połowy XIX w., w obrębie wsi przy skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z drogą do Ostrowa. Kapliczki są murowane, zamknięte trójbocznie, wewnątrz znajdują się ludowe rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Floriana.

zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 5 (Lubliniec » Olszyna)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3
1. Lubliniec - Niepodległości (Dworzec PKP)7:27S8:05S14:55S
2. Lubliniec - Rondo wł. OpolczykaXX14:57S
3. Lubliniec - al. Solidarności 1XX14:58S
4. Lubliniec - GrunwaldzkaXX15:00S
5. Lubliniec - ul. Sobieskiego (Liceum)XX15:02S
6. Lubliniec - ul. Powstańców (Przedszkole)XX15:05S
7. Lubliniec - Powstańców 1XX15:07S
8. Lubliniec - Klonowa 2XX15:08S
9. Lubliniec - Klonowa 1XX15:09S
10. JawornicaXX15:10S
11. Kochanowice - ul. Częstochowska (Szkoła)X8:15S15:13S
12. Lisów - BrukX15:15S
13. Lisów - Centrum7:43S15:18S
14. Kolonia lisów15:20S
15. Herby nowe15:22S
16. Herby - Centrum15:24S
17. Herby - ul. Katowicka (Szkoła)15:26S
18. Kalina - ul. Józefa Lompy15:28S
19. Olszyna - ul. Akacjowa15:30S
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 5 (Olszyna » Lubliniec)
PrzystanekKurs 1Kurs 2Kurs 3Kurs 4
1. Olszyna - ul. Akacjowa6:50S15:30S
2. Kalina - ul. Józefa Lompy6:52S15:32S
3. Herby - ul. Katowicka (Szkoła)6:55S15:34S
4. Herby - Centrum7:00S15:35S
5. Herby nowe7:01S15:36S
6. Kolonia lisów7:03S15:38S
7. Lisów - Centrum7:06S14:34S15:40S
8. Lisów - Bruk7:07SX15:41S
9. Kochanowice - ul. Częstochowska (Szkoła)7:11S8:16SXX
10. Kochanowice - ul. Główna (rondo)7:13S8:17SX15:44S
11. Jawornica7:14S8:19SX15:46S
12. Lubliniec - Klonowa 17:15S8:21SXX
13. Lubliniec - Klonowa 27:17S8:23SXX
14. Lubliniec - Powstańców 17:18S8:24SXX
15. Lubliniec - Plebiscytowa7:21S8:27SXX
16. Lubliniec - ul. Sobieskiego (Liceum)7:24S8:30SXX
17. Lubliniec - Grunwaldzka7:25S8:31SXX
18. Lubliniec - al. Solidarności 17:26S8:32SXX
19. Lubliniec - Niepodległości (Dworzec PKP)7:27S8:34S14:52S16:00S

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ

Przejdź do rozkładu jazdy Kolei Śląskich (link zewnętrzny) Przejdź do rozkładu jazdy PKP (link zewnętrzny)