do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Rozkład jazdy według linii
Powrót do rozkładu

Kierunek: Lubliniec Linia: SIERAKÓW ŚLĄSKI - LUBLINIEC

PARASOL
ul. Dworcowa 1a,
46-300 Olesno
tel.: 605 272 702

Podgląd linii na mapie:

Uwaga:
Podgląd trasy jest widokiem orientacyjnym, który został wygenerowany automatycznie.

Co możesz zwiedzić przy tej linii?

KOŚCIÓŁ ZAMKOWY

Najstarszym koszęcińskim kościołem był tzw. kościół zamkowy pw. Matki Bożej Wniebowziętej i śś. Męczenników Dionizego i Witalisa. Jego budowę w 1609 roku rozpoczął właściciel Koszęcina Andrzej Kochcicki. Przechodząc jednak na luteranizm i popierając Szwedów w wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) nie dokończył budowy, a zlicytowany majątek kupił Mikołaj Filip von Rauthen. On to zakończył budowę kaplicy i całego kompleksu pałacowego. 29 lipca 1647 bp wrocławski Karol Franciszek Neander poświęcił kościół. Przy tej okazji ustalono też, że obowiązek utrzymania kaplicy i jej kapelana miał spoczywać na właścicielu zamku. W myśl fundacji ustanowionej przez hr. von Rauthena roztaczał on opiekę religijną nad poddanymi. W 1791 roku fundację, potwierdzając jej moc w sądzie w Brzegu, odnowił królewski radca handlowy hr. Teodor Muetzel. Pozwalała ona koszęcińskim katolikom każdorazowo odwoływać się do sądów, wtedy gdy ich prawa były łamane przez protestanckich właścicieli. Kaplica zamkowa była w rękach katolików do 1908 roku. Wtedy to na mocy ustaleń po wybudowaniu nowego kościoła parafialnego, przeszła w posiadanie protestantów, którymi opiekował się każdorazowy pastor ewangelicki z Piasku.

Kościół pod wezwaniem św. Anny w Lublińcu wzniesiony został w 1653 roku na ówczesnym przedmieściu. Jego fundatorem był właściciel dóbr lublinieckich, Andrzej Cellary. Świątynia została zbudowana na zrąb, jest jednonawowa, z dachem pokrytym gontem. Wnętrze zaprojektowane zostało w stylu barokowym.

Steblów od dawien dawna był częścią parafii św. Mikołaja w Lublińcu. Jednak mieszkańcy pragnęli mieć własny kościół, z powodu znacznej odległości do kościoła parafialnego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem w 1981 r., kiedy uzyskano zezwolenie na przeniesienie zabytkowego kościoła pw. św. Anny z centrum Lublińca na teren dzielnicy Steblów, i otrzymano zgodę na wybudowanie nowego kościoła.
zobacz więcej
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 10 (SIERAKÓW ŚLĄSKI » LUBLINIEC)
PrzystanekKurs 1Kurs 2
1. SIERAKÓW ŚLĄSKI - UL. OLESKA8:05Fx13:55Fx
2. SIERAKÓW ŚLĄSKI - UL. LUBLINIECKA8:07Fx13:57Fx
3. MOLNA - UL. SIERAKOWSKA8:09Fx13:59Fx
4. NOWY DWÓR8:10Fx14:00Fx
5. CIASNA - UL. LUBLINIECKA (SZKOŁA)8:13Fx14:02Fx
6. PIETRUCHOWE8:15Fx14:04Fx
7. GLINICA - UL. ASFALTOWA8:17Fx14:06Fx
8. LUBECKO - UL. GLINICKA (GÓRKA)8:20Fx14:09Fx
9. LUBECKO - GŁÓWNA 28:21Fx14:10Fx
10. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 2)8:22Fx14:11Fx
11. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 1)8:23Fx13:12Fx
12. LUBLINIEC - ZWYCIĘSTWA 28:24Fx13:13Fx
13. LUBLINIEC - AL. SOLIDARNOŚCI 18:26Fx13:15Fx
Szczegółowy wykaz kursów na linii nr 10 (LUBLINIEC » SIERAKÓW ŚLĄSKI)
PrzystanekKurs 1Kurs 2
1. LUBLINIEC - RONDO WŁ. OPOLCZYKA7:45Fx13:35Fx
2. LUBLINIEC - ZWYCIĘSTWA 17:46Fx13:36Fx
3. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 3)7:47Fx13:37Fx
4. LUBLINIEC - UL. OLESKA (STEBLÓW 4)7:49Fx13:39Fx
5. LUBECKO - UL. GLINICKA (GÓRKA)7:49Fx13:40Fx
6. GLINICA - UL. ASFALTOWA7:50Fx13:43Fx
7. PIETRUCHOWE7:51Fx13:45Fx
8. CIASNA - UL. LUBLINIECKA (SZKOŁA)7:53Fx13:47Fx
9. JEŻOWA - ASFALTOWA 1X13:49Fx
10. JEŻOWA - ASFALTOWA 2XX
11. JEŻOWA - ASFALTOWA 3XX
12. PRZYWARY - (NA ŻĄDANIE)XX
13. SIERAKÓW ŚLĄSKI - UL. OLESKA8:04Fx13:54Fx

NIE ZNALAZŁEŚ POŁĄCZENIA? PRZESIĄDŹ SIĘ DO POCIĄGU...

ROZKŁAD KOMUNIKACJI KOLEJOWEJ