Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Wyszukiwarka atrakcji:

Starostwo Powiatowe w Lublińcu

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Budynek przy ul. Paderewskiego 7 zbudowano w latach 1894-1895 jako siedzibę "stanów powiatowych". W okresie międzywojennym znajdowało się tu starostwo powiatowe.

Czytaj dalej

Urząd Miejski w Lublińcu

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Budynek przy ul. Paderewskiego 5 zbudowano w 1909-10 r. W budynku mieścił się dawniej główny urząd statystyczny. Budynek murowany jest z cegły i wzniesiony na planie podobnym do prostokąta (niesymetryczny). Jest dwukondygnacyjny z wysokim użytkowym poddaszem. Budynek posiada elewację dziewięcioosiową i pokryty jest czterospadowym dachem (nad ryzalitami dwuspadowym) wykonanym z dachówki ceramicznej karpiówki. W osi środkowej piętra znajduje się balkon z płytową balustradą podparty dwiema gładkimi kolumnami. Osłania on wejście główne do budynku tworząc sklepienie łukowe pełne. Szczyty ryzalitów zakończone zostały wolutowo.

Czytaj dalej

Budynek Szpitalny

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Czas powstania: ok. XX wieku.

Budynek szpitala jest murowany, podpiwniczony, czterokondygnacyjny usytuowany kalenicowo w ciągu zabudowy ulicy. Elewacja frontowa otynkowana pięcioosiową. W środkowej osi znajdują się współczesne drzwi wejściowe oraz klatka schodowa. Stolarka okienna współczesna. W budynku mieści się odział szpitalny.

Czytaj dalej

Dawny Pałac (obecnie: Zespół Szkół im. Św. Edyty Stein w Lublińcu)

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Powstanie: ok. XVIII wieku.

Budynek dawnego pałacu posiada symetryczną bryłę. Posiada 3 kondygnacje z częściowo widoczną kondygnacją piwnic. Do prostopadłościennej części środkowej przylegają skrzydła. Wszystkie części kryte są dachami dwuspadowymi o niewielkim spadku. Skrzydła zwieńczone są frontonem. Od strony południowej nieznacznie wysunięte w formie ryzalitów. 

Czytaj dalej

Obiekty zespołu szpitala psychiatrycznego: stara portiernia, nowa portiernia

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Budynek starej portierni powstał na przełomie XIX/XX w. i założony został na planie zbliżonym do kwadratu. Budynek wzniesiony jest z cegły otynkowanej i nakryty jest wielospadowym dachem z dachówki w którym mieści się ślepa wystawka. Budynek jest jednokondygnacyjny z dwukondygnacyjną wieżą w narożu. W przyziemiu wieży znajduje się małe okno zamknięte łukiem odcinkowym. Powyżej wieża wsparta jest podporą i po obu stronach której mieści dwa okna w półkoliście zamkniętych wnękach. Wieża nakryta jest dachem płaskim. Pozostałe elewacje budynku zawierają proste otwory drzwiowe i okienne zaakcentowane masywnymi parapetami.

Budynek portierni szpitala jest parterowy z użytkowym poddaszem. Budynek wzniesiony został z cegły i otynkowany. Budynek nakryty jest dachem wielospadowym z wystawką. Budynek posiada prostokątne otwory okienne i drzwiowe obwiedzione tynkowanymi opaskami.

Czytaj dalej

Obiekty zespołu szpitala psychiatrycznego: dawny budynek żeński, dawny budynek męski, tzw. dom pielegniarek

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Powstanie ok. XIX wieku

Budynek szpitala żeńskiego założony został na planie prostokąta z ryzalitem w części środkowej i bocznych. Budynek jest dwu- i trzykondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Budynek nakryty jest dachem wielospadowym oraz mansardowym z naczółkiem. W połaci dachu ulokowane są duże lukarny i okna w kształcie powieki.

Czytaj dalej

Pałacyk Myśliwski "Łopian"

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Budynek murowany z cegły. składa się z trzech brył na rzucie prostokąta. Środkowa bryła kryta jest dwuspadowym dachem o kalenicy prostopadłej do elewacji frontowej budynku i jest trzyosiowa. W środkowej osi znajdują się otwory drzwiowe, a w skrajnych - okienne. Omawiana bryła posiada dwie kondygnacje i poddasze z niewielkim półkoliście zamkniętym oknem w szczycie. Boczne bryły są nieznacznie niższe - posiadają jedną kondygnację i wysokie użytkowe poddasze oraz są czteroosiowe z półkoliście zamkniętymi otworami okiennymi. Budynek znajduje się w fazie remontu - brak stolarki okiennej i drzwiowej oraz części połaci dachowej. W południowej części wzniesiono wieżę o podstawie kwadratu, która posiada cztery kondygnacje.

Czytaj dalej

Park Klasztorny

Atrakcje turystyczne - Lubliniec
Czytaj dalej

Skwer im. Gen. Wł. Sikorskiego

Atrakcje turystyczne - Lubliniec
Czytaj dalej

Tablica upamiętniająca Konrada Mańkę w Lublińcu

Atrakcje turystyczne - Lubliniec

Tablica upamiętniająca Konrada Mańkę, harcerza i organizatora lublinieckiego ruchu oporu, zamordowanego przez hitlerowców 14 lipca 1942 roku. Tablica umieszczona na budynku, w którym mieszkał i działał w latach 1939-40.

Czytaj dalej