do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Stanowisko pomnikowe różanecznika fioletowego

Stanowisko pomnikowe różanecznika fioletowego

Stanowisko różanecznika na terenie PKLnGL (wielkości 0,46 ha) zostało objęte ochroną prawną (Nr rej. 27/127) w postaci pomnika przyrody na mocy rozporządzenia Wojewody Częstochowskiego nr 4/96 z 06.02.1996r (Dz.Urz. woj. Częstochowskiego 2/96 poz.5). Położone jest na terenie gminy Kochanowice, na obszarze działania Nadleśnictwa Herby (Leśnictwo Lubockie) oddz.106 w obrębie Parku Krajobrazowego “Lasy nad Górną Liswartą”.


Stanowisko zostało założone przez hrabiego Ballestrema w latach 1904-1906. Prowadził on w tym czasie budowę pałacu w Kochcicach, a nasadzone tu krzewy miały zostać prawdopodobnie przeniesione do parku przypałacowego. Z niewiadomych względów krzewy zostały na miejscu matecznika. I tak oto zachowały się do dziś w otoczeniu lasu sosnowego. Opisywane miejsce podlega ochronie prawnej, obowiązują tu ograniczenia i zakazy: niszczenia roślin, śmiecenia, hałasowania i płoszenia zwierzyny.
Na przełomie maja i czerwca co roku w centrum Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, w lesie pomiędzy Pawełkami a Lubockiem można podziwiać pięknie kwitnące rododendrony. Cenne stanowisko znajduje się na trasie ścieżki “Na brzozę”.
Służby Parków Krajobrazowych w porozumieniu z miejscowym Nadleśnictwem i władzami Gminy przygotowały tu urządzenia zagospodarowania turystycznego: krąg ogniskowy, stoły z zadaszeniem, ławki. Staraniem Zespołu Parków Krajobrazowych ze środków Ekofunduszu wykonano również wieżę widokową przy stanowisku różanecznika oraz pomost na parkingu leśnym nad stawem Brzoza.

 

Autor: Gmina Kochanowice
Źródło: Gmina Kochanowice
Ilość wyświetleń: 49

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

powrót