do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Kościół św. Anny w Lublińcu

()Kościół św. Anny w Lublińcu nr 6 (Widok na drzwi kościoła)Kościół św. Anny w Lublińcu nr 4 (Widok na drzwi kościoła)Kościół św. Anny w Lublińcu nr 2 (Widok kościoła z tyłu)Kościół św. Anny w Lublińcu nr 7 (Widok kościoła z tyłu)Kościół św. Anny w Lublińcu nr 5 (Widok na wieżyczkę kościoła)Kościół św. Anny w Lublińcu nr 3 (Widok kościoła na boczną ścianę)

Kościół pod wezwaniem św. Anny w Lublińcu wzniesiony został w 1653 roku na ówczesnym przedmieściu. Jego fundatorem był właściciel dóbr lublinieckich, Andrzej Cellary. Świątynia została zbudowana na zrąb, jest jednonawowa, z dachem pokrytym gontem. Wnętrze zaprojektowane zostało w stylu barokowym.

W połowie XVII wieku prawie cały Lubliniec ucierpiał w wyniku olbrzymiego pożaru. Wśród ocalałych budynków znalazł się murowany kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, z kaplicą rodzinną właścicieli tutejszego majątku – Cellarych. Mimo tego hrabia Andrzej Cellary zdecydował się na wystawienie kolejnego kościoła, tuż poza granicami miasta. W 1653 roku, w miejscu zwanym później Przedmieściem św. Anny, stanął niewielki, drewniany kościółek, który gromadził hrabiowską rodzinę na coniedzielnej mszy świętej. Po śmierci fundatora, jego syn, Jan Ferdynand, zaglądał do świątyni znacznie rzadziej. W XIX stuleciu kościółek użytkowali również protestanci. W latach 30. ubiegłego wieku budynek był już w dużym stopniu zniszczony i po uznaniu go za zabytek, został zamknięty. Remont w latach 50. uchronił kościół przed rozbiórką. Na ratunek zabytkowej świątyni pospieszyli wierni z parafii św. Mikołaja, którzy powołali do życia „Fundację św. Anny”. Po zebraniu środków finansowych budowlę rozebrano i złożono na nowo (w latach 1996-2004). W lipcu 2005 roku nową świątynię poświęcono.

Kościół jest orientowany a typową konstrukcję wieńcową posadowiono na ceglanej podmurówce. Prostokątna nawa kończy się trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od strony zachodniej znajduje się nieduża kruchta, a od północnej – zakrystia. Dach dwuspadowy obity został gontem. Sygnaturkę umieszczono w sześciobocznej wieżyczce z latarnią zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. We wnętrzu, nakrytym płaskim stropem, znajdziemy barokowe wyposażenie. W ołtarzu głównym wisi XVII-wieczny obraz św. Anny, a po bokach stoją figury czterech ewangelistów, z tego samego okresu. Na ołtarzu widnieje również herb Cellarych.

Ilość wyświetleń: 449

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa

LINIA NR 1
SIGMA BUS

lub

LINIA NR 3
TKA BUS

lub

LINIA NR 4
TKA BUS

lub

LINIA NR 5
SIGMA BUS

lub

LINIA NR 6
GAWENDA

lub

LINIA NR 7
GAWENDA

lub

LINIA NR 9
PARASOL

lub

LINIA NR 10
PARASOL

lub

LINIA NR 18
TRANS GREGOR

lub

LINIA NR 31
TRELEK BUS

lub

LINIA NR 34
TRANS GREGOR

lub

LINIA NR 41
TRANS GREGOR

lub

LINIA NR 45
GAWENDA

lub

LINIA NR 46
GAWENDA

lub

LINIA NR 47
TRELEK BUS

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - al. Solidarności 1 nr 38. Obiekt znajduje się w odleglości 188.42 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa

LINIA NR 37
MOTOMIX

lub

LINIA NR 43
ARWIS

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - al. Solidarności 2 nr 209. Obiekt znajduje się w odleglości 253.01 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa

LINIA NR 19
ARWIS

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - M. Skłodowskiej-Curie 2 nr 416. Obiekt znajduje się w odleglości 682.87 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa

LINIA NR 36
TRANS GREGOR

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Sokoła (Szk. podst. nr 1) nr 417. Obiekt znajduje się w odleglości 757.89 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót