do góry
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy

Kościół pw. N.M.P. Królowej Różańca Świętego

Kościół pw. N.M.P. Królowej Różańca Świętego

Historia Boronowa sięga początków XIII w. Nie jest jednak znana data wybudowania pierwszego kościoła. Według tradycji, pierwszy kościółek wybudowali w 1221 lub 1291 r. ówcześni właściciele wsi - Boronowscy. Taką hipotezę zdaje się potwierdzać wyryta na belce ołtarza głównego data: A.D. 1291. Niestety, w sto lat po wybudowaniu kościółek spłonął, prawdopodobnie od uderzenia pioruna. Nie jest również znana dokładna data powstania obecnego kościoła. Jako datę ukończenia jego budowy przyjmuje się rok 1611.

 

Pierwsza wzmianka historyczna o parafii Boronów znajduje się w protokole powizytacyjnym Biskupa Krakowskiego z 1665 r. Dekretem z dnia 20 lutego 1716 r. kuria biskupia we Wrocławiu utworzyła nowy dekanat lubliniecki, w którym Boronów jest wymieniony po raz pierwszy jako samodzielna placówka duszpasterska, należąca do parafii Sadów. Parafię Boronów erygowano dopiero 18 stycznia 1868 r. na mocy dekretu biskupa wrocławskiego Heinricha Förstera.

Wśród wielu form życia parafialnego należy zwrócić uwagę na powstałe 13 lutego 1755 r., a istniejące do dnia dzisiejszego Bractwo Różańca Świętego, którego głównym celem jest modlitwa o dobrą i godną śmierć.

Kościół pw. N.M.P. Królowej Różańca Świętego został wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego B-62 z dn. 30.10.2006.

 

Autor: Ewa Stefanik, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie
Źródło: Gmina Boronów, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie
Ilość wyświetleń: 14

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa

LINIA NR 3
TKA BUS

lub

LINIA NR 4
TKA BUS

lub

LINIA NR 11
TRELEK

lub

LINIA NR 12
TRELEK

następnie wysiądź na przystanku Boronów - ul. Poznańska (Szkoła) nr 5. Obiekt znajduje się w odleglości 366.58 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót