do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu nr 1 ()Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu nr 5 (Żołnierze podczas akcji treningowej, wysadzając drzwi wejściowe do budynku)Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu nr 3 (Żołnierz jadący kładem na poligonie)Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu nr 1 (Żołnierz jadący na podeście w samochodzie terenowym, trzymający drabinkę)Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu nr 4 (Żołnierze podczas akcji treningowej, w tle odlatujący śmigłowiec)Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu nr 2 (Żołnierze przemieszczający się przez las, umundurowanie pozwala wtopić się w las)

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu działa w czasie pokoju, kryzysu i wojny, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Rodowód jednostki sięga 1957 roku, kiedy to w Krakowie powstała kampania rozpoznawcza stacjonująca w koszarach 16. Batalionu Szturmowo-Rozpoznawczego. Na przestrzeni lat jednostka zmieniała swoją lokalizację (Dziwnów na Wyspie Wolin) oraz charakter organizacyjny (z kampanii przeistaczając się w 1. Batalion Szturmowy). W 1986 roku została przeniesiona do Lublińca.

8 października 1993 roku szef sztabu generalnego Wojska Polskiego wydał rozporządzenie o formowaniu nowej jednostki: 1. Pułku specjalnego. Jednostka osiągnęła gotowość do zadań bojowych w roku 1994, a 23 listopada 1995 roku Prezydent RP na wniosek Ministra Obrony Narodowej przyznał nowej jednostce sztandar.

Jednostka jest kontynuatorem tradycji następujących formacji:

  • Samodzielnej Kampanii „Commando” (1942-1944),
  • Batalionu Armii Krajowej „ZOŚKA” (1942-1944),
  • Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (1943-1944),
  • Batalionu Armii Krajowej „Parasol” (1944),
  • Batalionu Szturmowego w Dziwnowie (1964-1993),
  • Kampanii Specjalnej „Commando” w Bolesławcu (1967-1994)

Jednostka podlega bezpośrednio Dowódcy Wojsk Specjalnych. Odziedziczyła insygnia trzech orderów wojennych Virtuti Militari – jako spadkobierczyni formacji wyróżnionych tym najwyższym odznaczeniem.

W 2013 roku Minister Obrony Narodowej wyróżnił Jednostkę tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

Ilość wyświetleń: 720

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa

LINIA NR 1
SIGMA BUS

lub

LINIA NR 3
TKA BUS

lub

LINIA NR 4
TKA BUS

lub

LINIA NR 5
SIGMA BUS

lub

LINIA NR 6
GAWENDA

lub

LINIA NR 18
TRANS GREGOR

lub

LINIA NR 31
TRELEK BUS

lub

LINIA NR 34
TRANS GREGOR

lub

LINIA NR 41
TRANS GREGOR

lub

LINIA NR 45
GAWENDA

lub

LINIA NR 46
GAWENDA

lub

LINIA NR 47
TRELEK BUS

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - ul. Sobieskiego (Liceum) nr 42. Obiekt znajduje się w odleglości 210.95 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa

LINIA NR 36
TRANS GREGOR

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Stalmacha nr 420. Obiekt znajduje się w odleglości 620.92 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa

LINIA NR 19
ARWIS

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Sokoła (Szk. podst. nr 1) nr 417. Obiekt znajduje się w odleglości 660.55 m od przystanku w linii prostej.
Wsiądź do busa

LINIA NR 43
ARWIS

następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Grunwaldzka nr 39. Obiekt znajduje się w odleglości 740.69 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót