Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Dawna szkoła ludowa w Lubszy - Dom Józefa Lompy

Dawna szkoła ludowa w Lubszy - Dom Józefa Lompy (Frontowa część dawnej szkoły ludowej w Lubszy. Budynek w kolorze żółtym z brązowymi drzwiami i oknami. Na pierwszym planie ulica oraz drogowskazy.)

Obiekt wybudowany w 1707 roku jako budynek mieszkalny dla organisty i jednocześnie nauczyciela w szkole. Pierwszym mieszkańcem był Jarosław Jaroszewicz. W 1819 roku posadę nauczyciela objął Lompa.

W 1823 roku drewniana część budynku, w którym znajdowała się szkoła rozebrano i dostawiono część murowaną. Lompa pracował  tu do 1851 roku, kiedy to został zwolniony. Przyczyną zwolnienia był zatarg z przełożonym, proboszczem, który był jednocześnie powiatowym inspektorem szkolnym. Zmuszony do opuszczenia mieszkania przeniósł się do pobliskich Woźnik. W 1864 roku do szkoły dobudowano jeszcze jedną część, w której urządzono mieszkanie dla drugiego nauczyciela. W latach 30-tych XX wieku, w związku z rozwojem Lubszy, szkołę przeniesiono do nowego budynku, a stary przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli. W sierpniu 1931 roku na fasadzie domu umieszczono tablicę upamiętniającą Lompę. Zdjęta w czasie okupacji hitlerowskiej, umieszczona ponownie w 1957 roku.

Budynek jest jednokondygnacyjny z dachem dwuspadowym. Brak jest elementów architektonicznych. Obiekt obecnie jest nieużytkowany, w dobrym stanie technicznym.

Autor: Gmina Woźniki
Źródło: Gmina Woźniki
Ilość wyświetleń: 415

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 47
TRELEK BUS
lub
LINIA NR 51
TRELEK BUS
lub
LINIA NR 55
GTVBUS POLSKA
następnie wysiądź na przystanku Lubsza nr 52. Obiekt znajduje się w odleglości 133.66 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót