Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Parafia rzymskokatolicka św. Wawrzyńca

()

Miejscowość Kochanowice należała wcześniej do parafii Lubecko. W 1785 roku utworzono  lokalię  w  Lisowie, do  której  przyłączono  również  Kochanowice. W latach 1812–1815 właściciel Kochanowic, Sylwiusz von Aulock, uczestniczył w kampanii wojennej Prus przeciwko wojskom napoleońskim. Szlachcic uczynił wówczas ślub, że jeśli powróci szczęśliwie do domu, wybuduje z własnych środków kościół w Kochanowicach. Kamień węgielny pod kościół wmurowano 12 marca 1822 roku, a już we wrześniu 1823 roku umieszczono kulę na wieży kościoła. Świątynia jest obiektem późnoklasycystycznym, wybudowanym w stylu empire,   a jej poświęcenie miało miejsce 5 października 1823 roku. W tym samym roku przeniesiono siedzibę dotychczasowej lokalii z Lisowa do Kochanowic, a jej pierwszym  duszpasterzem  został  ks.  Johann  Bernhard.  Elementy wyposażenia kościoła pochodzą od różnych  darczyńców.  Obraz  św.  Wawrzyńca  podarował ks. Schmidt z Nysy, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ufundował zarządca majątku w Kochanowicach – Jakub Graca, a figury św. Sebastiana i św. Rocha podarował ks. Jan Wieczorek z Lubecka.

W celu lepszego uposażenia lokalii, w 1842 roku podjęto starania mające na celu przyłączenie do Kochanowic wiernych z Kochcic, co – po licznych protestach – udało się sfinalizować w 1845 roku. Samodzielną parafię w Kochanowicach utworzono w 1853 roku. W latach 1922–1935 jej proboszczem był ks. Alojzy Kurpas,  polski  działacz  niepodległościowy,  wcześniej  proboszcz  parafii  Kup    w latach 1911–1922 i delegat powiatu oleskiego w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu w grudniu 1918 roku. W 1940 roku przy kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kochcicach posługę duszpasterską objęli oblaci z Lublińca, a w 1969 roku powstała tamże samodzielna parafia.

W 1990 roku w miejscowości Ostrów poświęcono kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego. Odprawiane są tam niedzielne Msze św., w których uczestniczą również mieszkańcy Lubocek.

Źródło tekstu: Kuria Gliwice

Ilość wyświetleń: 1997

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 34
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 41
TRANS GREGOR
lub
LINIA NR 72
TRANS GREGOR
następnie wysiądź na przystanku Kochanowice - ul. Wolności (centrum) nr 374. Obiekt znajduje się w odleglości 114.73 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót