Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Kościół Parafialny p.w. Św. Katarzyny w Woźnikach

Kościół Parafialny p.w. Św. Katarzyny w Woźnikach nr 1 (Kościół Parafialny p.w. Św. Katarzyny w Woźnikach od strony ulicy. Jasny budynek otoczony wysokim murowanym płotem oraz drzewami. W tle widoczna jego dalsza część.)

Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1347 i 1490 roku, choć parafia istnieje od XIII wieku. Jeszcze w 1569 roku kościół był drewniany, kryty gontem wspomina się również o belkach i drewnie użytym do naprawy. Na początku XVII wieku, w latach 1607-1608 na miejscu starego drewnianego zbudowano nowy kościół murowany, z wykorzystaniem pozostałości po starej budowli. Przebudowany w 1756 roku, uległ spaleniu w 1789 roku. Prace związane z odbudową rozpoczęły się w 1811 roku.

Budynek gotycko-renesansowy, zniekształcony późniejszymi przebudowami z zatraceniem cech stylowych. Kościół orientowany, murowany z łamanego kamienia wapiennego, uzupełnionego cegłą na zaprawie wapiennej, potynkowany. Bryła budowli zdominowana dwuczłonową wieżą (część dolna czworoboczna, część górna ośmioboczna), przykryta baniastym hełmem. Elewacje jedynie ze schodkowymi gzymsami podkapowanymi poza tym pozbawione dekoracji architektonicznych.

Obiekt utrzymany jest w bardzo dobrym stanie, zarówno sam kościół  jak jego bezpośrednie otoczenie z elementami małej architektury. Bardzo dobrze zachowane jest również cenne zabytkowe wyposażenie. Kościół jak i wyposażenie sprzed XIX objęte jest ścisłą ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków. Na elewacji zachodniej nad głównym wejściem znajduje się kartusz herbowy z tarczami fundatorów, dawniej pod nim znajdował się drugi kartusz w kształcie poziomego prostokąta o przyokrąglonych narozach i ozdobnej bordiurze. W polu prawdopodobnie znajdowała się inskrypcja lub data budowy.

Autor: Gmina Woźniki
Źródło: Gmina Woźniki
Ilość wyświetleń: 1582

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

powrót