Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Nepomucena

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Nepomucena (widok fasady kościoła od ulicy Nowej)

Miejscowość Lisowice jest położona 5 km od powiatowego miasta Lublińca na trasie Lubliniec – Opole. W samym środku tej wsi stał drewniany krzyż wokół którego miejscowa ludność odprawiała nabożeństwa majowe i różańcowe. Ówczesny sołtys Jan Siekiera i jego zastępca Jerzy Gryc wystąpili z inicjatywą budowy małej kapliczki obok krzyża na polu rolnika nazwiskiem Wippler. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą mieszkańców Lisowic w postaci składek na budowę. Budowę rozpoczęto w 1901 roku, a ukończono w 1902. W 1902 roku zakupiono i powieszono na wieży dzwon, który oznajmiał miejscowej ludności „Anioł Pański”, jak również wydzwaniał zgony.

 

W następnym roku zakupiona została przez ówczesnego proboszcza Lubeckiego (Lisowice należały do parafii MB Lubeckiej) Hencińskiego figurka św. Jana Nepomucena. W 1919 na miejscu drewnianego krzyża postawiono kamienny z metalową figurką. Kapliczka służyła do odprawiania nabożeństw majowych i różańcowych , a po drugiej wojnie do nauki religii. W roku 1968 roku została odprawiona msza święta dożynkowa przez proboszcza Nagórskiego, a od 1970 coraz częściej. Od roku 1971 roku proboszczem w Lubecku został ksiądz Józef Żurek i od Wielkanocy 1972 roku msze w kaplicy w Lisowicach odprawiane są co niedzielę. W dniu 5 maja 1974 roku w Lubecku gościł ksiądz biskup Kurpas i został zaproszony do kaplicy w Lisowicach.
W dniu 11 sierpnia tego samego roku gościł w kaplicy biskup Herbert Bednorz. W 1976 roku powstał pomysł rozbudowy kaplicy i kaplica została rozbudowana .
Autor: gmina Pawonków
Źródło: gmina Pawonków
Ilość wyświetleń: 1473

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 52
MARTIN BUS
lub
LINIA NR 6
MARTIN BUS
lub
LINIA NR 7
MARTIN BUS
następnie wysiądź na przystanku Lisowice - Lubliniecka nr 33. Obiekt znajduje się w odleglości 386.84 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót