Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Piasku

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Piasku nr 1 (Frontowa część Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Piasku. Tynk utrzymany w jasnych kolorach: biel, beż. Górna część ciemniejsza. W tle wieża oraz drzewa.)

Budynek wzniesiony został w roku 1754 w stylu zborów ewangelickich z XVIII wieku. Kościół zwrócony częścią ołtarzową ku przodowi. Wieżę w kształcie kwadratu dobudowano od strony wschodniej w 1820 roku, natomiast w 1865 roku nadbudowano jej górną część o konstrukcji szkieletowej, zakańczając strzelistą wieżyczką. Cały budynek oparty na rzucie prostokąta, murowany, potynkowany, przykryty wysokim dachem czterospadowym. Wewnątrz ołtarz ambonowy, rokokowy, flankowany, z dwiema skośnie ustawionymi kolumnami, zwieńczony Okiem Opatrzności. Do bardziej interesujących elementów wyposażenia należy także metalowa chrzcielnica z 1855 roku, oraz organy z rokokowym ornamentem.

Kościół jest rzadko, choć systematycznie użytkowany. Raz na dwa tygodnie odprawiane są tam nabożeństwa dla protestantów z okolicznych miejscowości. W samym Piasku ostatnim ewangelikiem jest kościelna, zamieszkała w przyległym budynku, tzw. "pastorówce".

Obecnie kościół i bezpośrednie otoczenie są dobrze utrzymane, kościół w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku przeszedł generalny remont, z osuszeniem, remontem wieży i wymianą tynków.

Autor: Gmina Woźniki
Źródło: Gmina Woźniki
Ilość wyświetleń: 456

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 11
TRELEK
lub
LINIA NR 12
TRELEK
lub
LINIA NR 42
TRELEK BUS
lub
LINIA NR 47
TRELEK BUS
lub
LINIA NR 50
TRELEK BUS
następnie wysiądź na przystanku Piasek - pl. Powstańców nr 65. Obiekt znajduje się w odleglości 97.88 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót