Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.transportpowiat.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.transportpowiat.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj:

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATLUBLINIECKI
Powiat Lubliniecki
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej w Kokotku

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej w Kokotku nr 1 (Boczna część Kościoła. Jasny budynek z brązowymi drzwiami i dwoma małymi oknami. Budynek zakończony białym krzyżem. Z przodu widoczna wolnostojąca wieża zakończona białym krzyżem. W tle krzewy, drzewa oraz budynek.)

Parafia NMP Królowej w Kokotku jest najmniejszą w Diecezji Gliwickiej i liczy ok. 300 wiernych. W jej skład wchodzą następujące miejscowości i ulice: Kokotek, Posmyk, Leśnica i Pusta Kuźnica. Parafia posiada własną, niewielką świątynię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej.

Latem na terenie parafii pojawia się wielu przyjezdnych, którzy mają tutaj swoje działki i domki letniskowe lub przebywają na letnich koloniach wypoczynkowych.

Kokotek do połowy XX w. należał do parafii św. Mikołaja w Lublińcu. W czasie wojny, w 1942 r., w prywatnym mieszkaniu urządzono kaplicę p.w. Św. Elżbiety, gdzie gromadzili się na nabożeństwach wierni z Kokotka. Do kaplicy sporadycznie dojeżdżali duszpasterze macierzystej parafii w Lublińcu. Dopiero w 1960 r. w Kokotku utworzono samodzielną stację duszpasterską, do której skierowano osobnego kapłana. W następnych latach rozbudowano kaplicę, wybudowano probostwo i założono cmentarz. 16 maja 1980 r. erygowano w Kokotku samodzielną parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej. Jednak dopiero w 1983 r. można było sporządzić notarialne akty własności budynków: kościoła, probostwa, domu rekolekcyjnego i przyległych gruntów. Z uwagi na wysokie walory całej okolicy, na terenie parafii (położonej w lesie, wśród stawów i rzek) powstały różne ośrodki wypoczynkowe. W latach 60-tych utworzono tam 3 obozy harcerskie, o częściowo stałej zabudowie. W latach 70-tych zbudowano największy obiekt wypoczynkowy – przy hotelu „Silesiana”, następnie – ośrodek dla młodzieży ZMS (dzisiejszy „Juventur”, hotel „Dom Zucha” i ośrodek wypoczynkowy WPK z Katowic). W tym czasie rozwinęło się również prywatne budownictwo domków letniskowych, których obecnie jest już około 300. Ponieważ imprezy organizowane w większości obiektów rekreacyjnych wywierały negatywny wpływ na mieszkańców, powstała potrzeba stworzenia w parafii alternatywnego, katolickiego ośrodka rekreacyjno-rekolekcyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwszy budynek, z przeznaczeniem na ośrodek, ukończono w 1975 r., drugi funkcjonuje od 1995 r., a trzeci od 1998 r.

Autor: Parafia NMP Królowej w Kokotku
Źródło: Parafia NMP Królowej w Kokotku
Ilość wyświetleń: 2045

Poniżej na mapie zobaczysz gdzie znajduje się wybrane miejsce wraz z wszystkimi innymi punktami:

Jak dojechać w pobliże tego miejsca?

Wsiądź do busa
LINIA NR 67
ARWIS
następnie wysiądź na przystanku Lubliniec - Kokotek Szkoła nr 423. Obiekt znajduje się w odleglości 101.91 m od przystanku w linii prostej.

Przed podróżą sprawdź godziny odjazdu busa! Powyżej wyświetlamy najbliższe przystanki znajdujące się w odległości nie większej niż 1000 metrów od wybranego miejsca.

powrót